[Chirurgiczne leczenie skrajnych zaburzeń erekcji]: Implant prącia to nie koniec męskości – to jej odzyskanie
Lęk przed wszczepieniem protezy prącia wynika najczęściej z niewiedzy i stereotypów. Implant prącia to nie „sztuczny penis”. To dostępny od lat wyrób medyczny, który całkowicie przywraca erekcję. W tym wpisie rozwiewamy najpopularniejsze mity i wyjaśniamy jak działają implanty prącia.
Mimo, że implanty prącia – a dokładniej implanty ciał jamistych prącia - funkcjonują na świecie od ponad 40 lat (pierwszy hydrauliczny implant prącia został zaprezentowany w 1973 r.), to nadal część mężczyzn rezygnuje z aktywnego życia seksualnego, ponieważ myśl o wszczepieniu protezy prącia jest postrzegana jako deficyt i utrata męskości (najczęściej rozumianej jako zdolność do uzyskiwania erekcji i prowadzenia aktywnego życia seksualnego).
Takie przekonanie wynika z kompletnego niezrozumienia czym jest implant ciał jamistych prącia i jak zastępuje fizjologiczną erekcję
W tym przypadku, niezrozumienie tematu powoduje na ogół lęk (czujemy obawę przed czymś, czego nie widzieliśmy i tego nie rozumiemy), więc powstaje idealny mechanizm podświadomego wypierania tematu przez pacjenta, czy jego partnerkę.
Drugie – błędne przekonanie – to takie, zgodnie z którym proteza prącia jest wyłącznie dla „starych” ludzi, którzy mogą już tylko pomarzyć o jakiejkolwiek erekcji
Takie stwierdzenie wynika wyłącznie z ograniczonej wiedzy dotyczącej przyczyn pojawiania się zaburzeń erekcji – a jest ich bardzo duża ilość i na ogół występują w pewnym układzie i są współzależne.
Skrajne zaburzenia erekcji mogą dotyczyć mężczyzn w każdym wieku
Zaburzenia erekcji mogą już dotyczyć bardzo młodych mężczyzn w wieku 18 – 20 lat – mogą być wówczas wywołane przez np. zaawansowaną cukrzycę, chorobę neurologiczną, wynikać z powikłań po wypadku drogowym, czy mieć charakter wrodzonych zaburzeń erekcji.
W przypadku zaburzeń erekcji nie ma ograniczeń wiekowych. Są jedynie czynnika ryzyka, które zwiększają prawdopodobieństwo pojawienia się problemów ze wzwodem.
Ryzyko skrajnych zaburzeń erekcji rośnie wraz z pogorszeniem ogólnej sytuacji zdrowotnej pacjenta. Nierzadko zdarza się, że 60-letni mężczyzna, który prowadzi zdrowy styl życia, całe życie uprawiał aktywność fizyczną i dba o swoje zdrowie ma znacznie lepsze wzwody, niż palący 25-latek z nadwagą / chorobą otyłościową, siedzącym trybem życia i wysokim poziomem stresu.
Zaburzenia erekcji to przede wszystkim objaw ukrytych problemów zdrowotnych. Niestety, w dzisiejszych czasach, na większość schorzeń "pracujemy" poprzez niewłaściwy styl życia i nieprzestrzeganie podstawowych zasad zdrowego trybu życia.

Młodzi mężczyźni ze skrajnymi zaburzeniami erekcji, którzy decydują się na implant prącia nadal mogą mieć biologiczne potomstwo
Jeśli mężczyzna nie zakończył planów reprodukcyjnych, a jednocześnie cierpi na skrajne zaburzenia erekcji i ma zachowaną ejakulację, wszczepienie implantu prącia w żaden sposób nie wpływa na możliwość zostania ojcem. Wręcz przeciwnie – reaktywacja funkcji seksualnej powoduje wzrost szans na potomstwo, ponieważ po odzyskaniu erekcji może uprawiać seks zawsze, kiedy tylko ma na to ochotę.

Implant ciał jamistych prącia to nie sztuczny penis, ani bioniczna proteza
Implant prącia to mechanizm zastępujący wyłącznie fizjologiczny proces napływu krwi do ciał jamistych prącia.
W przypadku skrajnych zaburzeń erekcji, jest problem z wypełnieniem się ciał jamistych krwią (osiągnięcie erekcji), bądź jej utrzymanie przez niezbędny czas (utrzymanie wzwodu). Ten brak musi zostać zrekompensowany. Służy do tego właśnie proteza prącia, czyli wyrób medyczny, który po wszczepieniu symuluje naturalną erekcję.
Dla kompletnego uproszczenia - wszczepienie implantu prącia można porównać do zamontowania nowej dętki do przebitej opony. Wiesz o jej istnieniu, ale nie widzisz jej fizycznie.
W tym przypadku, po implantacji protezy prącia dochodzi do odzyskania pełnej funkcji seksualnej.
Wszczepiona proteza prącia nie ma żadnego wpływu na libido, chęć na seks, stan podniecenia, ani tym bardziej doznania czuciowe na prąciu.
Jeśli przed implantacją protez ciał jamistych prącia nie było wytrysku (np. z powodu operacyjnego usunięcia prostaty i pęcherzyków nasiennych, a przez to przerwania całkowitego dróg nasiennych) - po implancie również go nie będzie. Brak ejakulacji wynika z usunięcia gruczołu krokowego i pęcherzyków nasiennych, a nie z powodu wszczepienia implantu.
Różnice w wielkości erekcji przed i po implancie prącia
Wielkość erekcji z implantem jest co najmniej identyczna, a w przypadku hydraulicznego implantu wydłużająco-pogrubiającego może być większa.
Zauważalna różnica jest w przypadku wiotkiego prącia z implantem hydraulicznym. Penis (w stanie zwiotczenia) z implantem nigdy nie będzie tak mały/krótki lub miękki jak penis bez implantu.
W przypadku implantu półsztywnego, w pozycji zagiętej do góry lub dołu może być wizualne wrażenie pogrubienia prącia / wystawania do przodu (np. możesz to zaobserwować, jeśli jesteś w kąpielówkach na basenie). Wynika to z tego, że implant półsztywny symuluje efekt zwiotczenia prącia w mniej naturalny sposób, niż implant hydrauliczny. Nie jest to rażąca różnica w porównaniu do implantu hydraulicznego, ale może być widoczna (szczególnie w obcisłej bieliźnie / kąpielówkach).
Implant ciał jamistych prącia to skuteczne i sprawdzone rozwiązanie dla mężczyzn z ciężkimi zaburzeniami erekcji, niezależnie od wieku
Niestety wokół tematu narosło wiele mitów – od przekonania, że implant to „koniec męskości” - po fałszywe założenie, że to opcja leczenia wyłącznie dla seniorów. W rzeczywistości, wszczepienie protezy prącia pozwala odzyskać pełną sprawność seksualną, a u wielu młodych pacjentów wręcz zwiększa szanse na biologiczne ojcostwo.
Zrozumienie działania implantu i przełamanie lęku to pierwszy krok do świadomego wyboru i poprawy jakości życia intymnego.
Jeśli poszukujesz kompletnej wiedzy na temat implantów ciał jamistych prącia oraz informacji związanych z operacją - przejdź do sekcji: IMPLANTY PRĄCIA
Zachęcamy Cię również do lektury wpisu dotyczącego najczęściej powielanych stereotypów dotyczących implantów prącia: " Implanty prącia – 10 mitów, z którymi najwyższy czas się rozprawić"