[Seks po raku prostaty – cz. II]: Zmiana rozmiaru penisa po leczeniu raka prostaty – co warto wiedzieć?
Zmiana rozmiaru prącia po leczeniu nowotworu prostaty to potwierdzony klinicznie, choć bardzo rzadko omawiany problem. Mężczyźni niekiedy nie są informowani o tego rodzaju (możliwym) skutku leczenia i przeżywają dodatkowy stres wynikający z niezrozumienia tego, co się dzieje z ich narządami w okresie rekonwalescencji.
Każdy pacjent przygotowywany do leczenia raka prostaty powinien być poinformowany – lub po prostu zapytać swojego lekarza prowadzącego - o możliwe powikłania oraz dostępne metody ich leczenia (sprawdź: Rehabilitacja wzwodu / prącia po leczeniu raka prostaty).
Świadomość tych zagadnień, na pewno oszczędziłaby wiele niepotrzebnego stresu i rozczarowań, jakie przeżywają mężczyźni, którzy trafiają w końcu na odpowiednią terapię lub specjalistę.
Jeśli jesteś pacjentem onkologicznym, pamiętaj o jednym – poddanie się leczeniu raka prostaty jest Twoim priorytetem.
Jednocześnie miej świadomość, że jego skutki / powikłania jesteśmy w stanie z powodzeniem leczyć. Każde leczenie wiąże się z konkretnymi konsekwencjami, czasami powikłaniami. To w większości przypadków nieuniknione. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć u kogo wystąpią, jakie i jak bardzo nasilone (w większości oceniamy ryzyko wystąpienia ze względu na indywidualną sytuację zdrowotną pacjenta).
Jednak najważniejsze jest to, że dzisiaj dysponujemy skutecznymi – i potwierdzonymi klinicznie – metodami leczenia powikłań, dzięki którym możliwe jest przywrócenie funkcji seksualnej
Jakie terapie wpływają na rozmiar penisa?
Najbardziej bezpośredni związek ze skróceniem prącia będzie mieć leczenie operacyjne raka prostaty. W przypadku prostatektomii radykalnej, najistotniejsze jest, aby wkrótce po zabiegu wdrożyć rehabilitację prącia, której celem jest aktywacja tkanek w prąciu i niedopuszczenie do ich zbliznowacenia (= zmniejszenia długości penisa).
Długość prącia może ulec również zmianie w wyniku radioterapii (włóknienie tkanek i pogorszenie ukrwienia) lub terapii hormonalnej (obniżenie libido, osłabienie erekcji, a w konsekwencji pogorszenie struktury tkanek w prąciu i wizualne skrócenie penisa). W wyniku terapii hormonalnej możesz również zauważyć zmniejszenie się jąder. To także konsekwencja spadku poziomu testosteronu, czyli hormonu płciowego, który równocześnie jest wrogiem w leczeniu raka prostaty (pomaga rozprzestrzeniać się komórkom nowotworowym).
Niektóre statystyki mówią, że nawet do 68% mężczyzn po prostatektomii zgłasza zauważalne skrócenie penisa (średnio o 1–3 cm).
U części pacjentów, zmiana może być przejściowa, niemniej najlepsze efekty (tj. całkowite lub prawie całkowite przywrócenie długości prącia) obserwuje się u mężczyzn, którzy przeszli aktywną rehabilitację prącia.

Dlaczego penis może wydawać się krótszy po leczeniu raka prostaty?
Istnieje kilka sytuacji, które mogą powodować zmniejszenie długości prącia:
- skrócenie cewki moczowej - po usunięciu prostaty konieczne jest połączenie pęcherza moczowego z pozostałą częścią cewki – może to powodować przesunięcie podstawy penisa ku wnętrzu ciała (spojeniu łonowemu);
- spadek elastyczności błony białawej – już po 2-óch miesiącach całkowitego braku erekcji, dochodzi do obniżenia elastyczności błony białawej otaczającej ciała jamiste – powoduje to, że nawet jeśli dojdzie do wypełnienia ciał jamistych krwią (= erekcji), to nie osiągają one swojej maksymalnej długości, ponieważ błona biała traci elastyczność; aby odzyskać pełną elastyczność i zakres rozciągliwości błony białawej stosujemy terapię medyczną pompą próżniową lub codzienne uzyskiwanie erekcji jakimikolwiek innymi sposobami;
- bliznowacenie i zwłóknienia - po operacji i/lub radioterapii dochodzi do włóknienia („sztywnienia”) tkanek ciał jamistych, co utrudnia ich pełne wypełnienie podczas erekcji; długotrwały brak erekcji powoduje nasilenie zjawiska bliznowacenia tkanek w prąciu, a w efekcie – realne zmniejszenie długości penisa (już po 4 miesiącach całkowitego braku erekcji dochodzi do nieodwracalnych zmian w tkankach ciał jamistych prącia);
- zanik mięśni / spadek elastyczności mięśni - prącie zawiera mięśnie gładkie wokół tętniczek ciałach jamistych i mięśnie poprzecznie prążkowane, takie jak mięsień opuszkowo-gąbczasty i mięsień kulszowo-jamisty; terapia hormonalna obniża poziom testosteronu, co może pośrednio negatywnie wpływać na strukturę i elastyczność mięśni w prąciu
Po leczeniu onkologicznym zmienia się nie tylko długość penisa, ale i jego funkcjonowanie
Dochodzi do trudności w napełnianiu się ciał jamistych krwią, co objawia się słabszą i / lub krótszą erekcją, a także zmniejsza się objętość penisa w stanie zwiotczenia.

Czy penis może częściowo lub całkowicie odzyskać dawny rozmiar?
W większości przypadków – tak.
Rehabilitacja wzwodu / prącia może przywrócić jakość erekcji, poprawić elastyczność tkanek w prąciu i zminimalizować ryzyko bliznowacenia. W efekcie, jesteśmy w stanie przywrócić częściowo lub całkowicie rozmiar penisa.
Największe efekty obserwuje się u pacjentów, którzy mieli wdrożoną prehabilitację erekcji / prącia zanim rozpoczęli leczenie onkologiczne oraz u tych, którzy przeszli rehabilitację erekcji (prącia) w ciągu kilku tygodni od zakończenia leczenia (prostatektomia / radioterapia / chemioterapia / terapia hormonalna).
Pamiętaj, że już po 2-óch miesiącach całkowitego braku erekcji dochodzi do spadku elastyczności błony białawej, a po 4-ech miesiącach – do nieodwracalnych zmian w tkankach ciał jamistych. Brak erekcji nie jest czymś naturalnym dla Twojego organizmu i ma swoje konsekwencje dla organizmu.
Nie ignoruj zmian, ale nie myśl też, że jesteś w sytuacji bez wyjścia
Zmniejszenie długości penisa po leczeniu raka prostaty to realnie występujący problem u części pacjentów, który wpływa nie tylko na ciało, ale i na samopoczucie. Choć może zaskakiwać - nie oznacza ani końca życia seksualnego, ani nieodwracalnego problemu.
Nie jesteś sam. Warto mówić o tym otwarcie i szukać profesjonalnej pomocy – bo komfort i jakość życia seksualnego po leczeniu raka prostaty mają ogromne znaczenie
Jeśli zmagasz się z powikłaniami po leczeniu raka prostaty, skontaktuj się z naszymi specjalistami i umów na wizytę.
Jeśli masz konkretny problem i nie wiesz który specjalista będzie właściwy do pierwszego kontaktu, nasz zespół rejestracji medycznej doradzi Ci odpowiednią osobę lub rodzaj konsultacji. Jesteśmy tu, żeby Ci pomóc.