[Seks po raku prostaty – cz. I] Jak zmieni się Twoje życie seksualne po leczeniu raka prostaty?
Niezależnie od tego w jakim wieku jesteś, Twoje życie seksualne po leczeniu raka prostaty ulegnie zmianie. To po prostu fakt - niezależny od tego, czy przeszedłeś operację (radykalną prostatektomię), radioterapię, chemioterapię, czy terapię hormonalną.
Na to, czy zmiany będą przejściowe, czy trwałe ma wpływ wiele czynników.
Niemniej, powinieneś być świadomy co Cię czeka, a w szczególności - co robić PRZED rozpoczęciem leczenia (sprawdź: Prehabilitacja erekcji) oraz PO jego zakończeniu (sprawdź: Rehabilitacja erekcji), żeby jego skutki były jak najmniej dolegliwe lub szybko ustąpiły. Taka wiedza bardzo Ci pomoże w adaptacji do nowej sytuacji po wyleczeniu raka prostaty oraz szybszemu powrotowi do zdrowia.
Zaburzenia erekcji to najczęstsze powikłanie po leczeniu raka prostaty
Możesz doświadczać problemów z osiągnięciem lub/oraz utrzymaniem wzwodu podczas intymnych sytuacji. Twój penis może nie być już taki twardy, jak wcześniej.
Dobra wiadomość jest taka, że te zmiany nie oznaczają końca twojego życia seksualnego
Erekcje mogą się poprawić, ale zależy to w głównej mierze od tego, czy wystarczająco szybko rozpoczniesz rehabilitację wzwodu. Proces powrotu do satysfakcjonującej aktywności seksualnej będzie na pewno wymagać od Ciebie zaangażowania, współpracy z andrologiem, a także samodyscypliny.
Pamiętaj o jednym – jakiekolwiek zalecenia, że powinieneś dać sobie rok czasu na powrót do dawnych erekcji możesz wsadzić między bajki. Jeśli widzisz, że mijają tygodnie, 1-2 miesiące i nadal masz problem – czas zgłosić się do specjalisty i dobrać odpowiednią terapię (mamy obecnie bardzo szerokie spektrum działań). Upływ czasu i brak erekcji albo bardzo słabe wzwody powodują, że tkanki w prąciu bliznowaceją i jeśli nadal zignorujesz problem – będzie tylko gorzej.

Niezależnie od stopnia problemu zaburzeń erekcji, z jakim się zmagasz - bądź świadomy jednego - każdy rodzaj i nasilenie zaburzeń erekcji jesteśmy w stanie leczyć (nawet te skrajne, gdzie najskuteczniejszym rozwiązaniem jest implant prącia).
Jak zmieniają się orgazmy po leczeniu raka prostaty?
Orgazmy będą inne po leczeniu raka prostaty, niezależnie od tego, czy przeszedłeś radykalną prostatektomię, radioterapię, chemioterapię, czy terapię hormonalną lub terapię skojarzoną. Inne, nie zawsze oznacza, że gorsze.
Możesz nadal doświadczać przyjemności płynącej z aktywności seksualnej, ale powinieneś rozumieć jak się ona może zmienić.
(1) Orgazmy po operacji prostaty (radykalnej prostatektomii)
- wielu mężczyzn, którzy przeszli zabieg nadal odczuwa przyjemność z orgazmów;
- niektórzy zauważają, że osiągnięcie orgazmu zajmuje im więcej czasu i jest mniej intensywne;
- część mężczyzn obserwuje u siebie wręcz wyższą intensywność orgazmów,
- po radykalnej prostatektomii orgazmy będą „suche”, co oznacza, że nie będziesz mieć wytrysku;
- możesz odczuwać ból, gdy osiągniesz orgazm, ale zazwyczaj ustępuje on po stymulacji seksualnej i takie zjawisko ustępuje po jakimś czasie
(2) Orgazmy po radioterapii
- u niektórych mężczyzn dochodzi do obniżenia wrażliwości prącia;
- część pacjentów zgłasza, że orgazmy są również mniej intensywne;
- możesz rzadziej doświadczać ejakulacji lub zaobserwować, że nasienia jest mniej

(3) Orgazmy po terapii hormonalnej
- obniżony poziom testosteronu może utrudniać niektórym mężczyznom osiągnięcie orgazmu;
- możliwość odczuwania orgazmów jako mniej intensywnych lub krótszych, co wynika głównie z obniżenia libido i zmian hormonalnych;
- mniej nasienia w wytrysku;
- zmiana wrażliwości na bodźce - skóra w okolicach genitaliów może stać się mniej wrażliwa, przez co możesz mieć inne odczucia w trakcie aktywności seksualnej lub/oraz w momencie szczytowania
(4) Orgazmy po leczeniu skojarzonym (radioterapia + terapia hormonalna)
- niższy poziom testosteronu może utrudniać niektórym mężczyznom osiągnięcie orgazmu;
- u części pacjentów może dojść do obniżenia wrażliwości penisa, co może wpływać na możliwość osiągnięcia orgazmu;
- część mężczyzn może doświadczać mniej intensywnych orgazmów;
- może być mniej ejakulatu po wytrysku
Czy mogę mieć orgazm bez erekcji?
Orgazm i erekcja to dwa odmienne pojęcia. Nawet, jeśli masz problem z erekcją - nadal możesz mieć fantastyczne orgazmy (z wytryskiem lub bez). Osiągnięcie orgazmu może zająć więcej czasu, ale nadal może być to bardzo zadowalające doznanie.
Co jeszcze zmienia się po leczeniu raka prostaty?
Jak się pewnie domyślasz, leczenie raka prostaty może mieć skutki wykraczające poza fizjologiczne.
Cały proces (począwszy od diagnostyki, leczenia, okresu rekonwalescencji) może mieć niebagatelny wpływ na Twoje samopoczucie psychiczne – spowodować silny stres, niepokój, a nawet depresję.
Skutki choroby dotykają najczęściej całe najbliższe otoczenie pacjenta. To powoduje, że dochodzi do zwiększenia napięcia w relacjach, a czasem ich pogorszenia.
Niezależnie od tego, co się dzieje – pamiętaj, że w chorobie nie jesteś i nie musisz być sam
Jeśli do końca nie rozumiesz, bądź nie potrafisz zaakceptować zmian, jakie zachodzą lub zaszły w Twoim ciele, nie radzisz sobie z sytuacją i nie wiesz, w którym kierunku działać – zgłoś się najlepiej do lekarza urologa / androloga, który będzie wiedzieć w jakim kierunku rozpocząć leczenie, bądź skierować Cię do właściwego specjalisty (np. psycho-seksuolog, fizjoterapeuta urologiczny).
